IZLET U KRAPINU I SAMOBOR
Autor: Lidija Križanić, 17. 10. 2010.

IZLET U KRAPINU I SAMOBOR

16. 10. 2010. učenici i djelatnici Učeničkog doma Ivanić Grad bili su na jednodnevnom izletu u Samoboru i Krapini. Na izlet se krenulo u 8 sati u jutro, a povratak u Dom je bio u 16 sati. Nositelj i organizator izleta je bio odgajatelj Nedeljko Kukić. Prva destinacija je bio grad Samobor, šetnja gradom i slobodno vrijeme za čaj, kavu ili kremšnitu. Nakon toga krenuli smo prema Krapini i našem glavnom odredištu Muzeju krapinskih neandertalaca, koji je imao edukativni sadržaj.

Muzej krapinskih neandertalaca nalazi se neposredno uz glasovito nalazište pračovjeka na Hušnjakovu brijegu i u sklopu zaštićenog pretpovijesnog parka u Krapini. Muzej je suvremeno koncipiran, a poprečna betonska greda sa staklenom stijenom Muzeja arhitektonsko je  obilježje i putokaz suvremenim nomadima koji tu navraćaju želeći proniknuti u tamni, mnogima zagonetni svijet daleke prošlosti. Sam ulaz u Muzej i njegov atrij tvore predšpiljski prostor  nastambe iz prapovijesnih vremena.  U tom dijelu smo najprije pogledali film koji nas je upoznao sa životom krapinskog pračovjeka, nakon toga krenuli smo prema otvoru koji nas je dalje vodio u svijet minulih vremena. Misterij života je prikazan na vrlo zanimljiv i prihvatljiv način svakome od posjetitelja. Gotove neshvatljive brojke vremena koje je proteklo uspoređene su  s razdobljem od 24 sata i rotacijom pužnice koja simbolički prikazuje uspon života u smjeru kazaljke na satu. Nakon obilaska Muzeja prošetali smo se zaštićenim pretpovijesnim  parkom  i Krapinom.

Izlet je bio vrlo edukativan i bez obzira na prohladno vrijeme svi smo se dobro zabavili i sretno vratili u naš dragi Dom.